Bolivarian Games Team Dressage Held Saturday, Eventing Finishes With Ecuador Leading

6 years ago admin Comments Off on Bolivarian Games Team Dressage Held Saturday, Eventing Finishes With Ecuador Leading
Ecuador's David Meza Gonzalo on Laval Blue in the Bolivarian Games eventing cross country.
Ecuador’s David Meza Gonzalo on Laval Blue in the Bolivarian Games eventing cross country.

TRUJILLO, Peru, Nov. 22, 2013–Sixteen combinations compete in team dressage at the Bolivarian Games Saturday, with the three nations with teams are guaranteed medals while eventing finishes up with jumping following the cross country on Friday after which Ecuador held a commanding lead.

Colombia, Ecuador and Peru will compete with teams in dressage while Bolivia, Venezuela and Guatemala are starting individuals will compete as individuals.

The Nations Cup for dressage is at FEI Junior Team level on Saturday with individual competition at FEI Junior Preliminary level scheduled for Sunday at Club Hipico Militar.

Medals will be awarded to the top three teams and to the top three individuals.

Maribel Alonso de Quinzaños of Mexico is president of the ground jury with Marian Cunningham of Peru, Lilo Fore of the United States, Cara Whitham of Canada and Gabriel Armando of Argentina as members.

Carlos Narváez on Que Loco was the leading rider for Ecuador with a clean cross country to help the team to a total of 169.1 while Colombia was second on 235.6 and Peru in on 245. Veneuzuela and Guatemala are in fourth and fifth places, respectively.

Start list for dressage:
Nation (T-team) – Rider – Horse
1. PER (T) – BATIEVSKY MARGOTH – FOX SEA
2. ECU (T) – PAEZ GUIDO JOSE TORIBA INTERAGRO
3. BOL – PEREIRA CATERINA IRENE – WADY ROYAN
4. PER (T) – DE LA PIEDRA MARIA GRACIA – LUCKY 007
5. GUA – CEBEIRA LOIDA MARGARITA – QUANDERUS
6. ECU (T) – FALCONI MARTINA MARIA – BILLY MF
7. COL (T) – MAHAMUD RADME – HIGHLANDER
8. BOL – RAMIREZ HERNAN SANTIAGO – KADESH
9. PER (T) – VON WEDEMEYER MONIKA – SENZA DUBIO
10.  ECU (T) – GRANJA DE GUZMAN MARIA JOSE – EMILIANO AP
11. GUA – DOMINGUEZ ALEXANDRA – NOVIEMBRE
12. COL (T) – REY DIANA ELIZABETH – CELINA
13. VEN – MOLEIRO IRINA MARGARITA – RYOLITH
14. PER (T) – HERNAIZ JUAN CARLOS – AFRICA MIA
15.  ECU (T) – ESPINOSA CAROLINA – DOLAR
16. COL (T) – SANCHEZ DE BRIGARD JUAN – FIRST FISHERMAN