World Cup Final Grand Prix Thursday

9 years ago admin Comments Off on World Cup Final Grand Prix Thursday
Brazil's Luiza Almeida draws fifth place. Rob Baggerman, commercial manager of sponsor Ricoh and international dressage judge looking on. Photo: Henk van Esch Fotografie
Brazil's Luiza Almeida draws fifth place. Rob Baggerman, commercial manager of sponsor Ricoh and international dressage judge looking on. Photo: Henk van Esch Fotografie

‘s-HERTOGENBOSCH, Netherlands, Mar. 25–Australia’s Brett Parberry on Victory Salute will be the first rider in the 2010 FEI World Cup Final Grand Prix Thursday night, with the heavily favored Edward Gal and Moorlands Totilas starting 12th of 15 riders in the 25th anniversary of the worldwide series.

The competition starts at 7:30 pm CET (2:30 pm US ET). The start list is below.

The event is available for viewing on the Internet through FEI TV.

The Grand Prix Freestyle that will determine the 2010 World Cup title is scheduled to start at 2 p.m. CET (9 am US ET) Saturday.

The USA’s Steffen Peters and Ravel are not defending the title they won in Las Vegas in 2009, and there are no participants from the North American League for the first time in the event’s history.

Judge E: Mr   G. Rockwell                     USA
Judge H: Dr   V. Truppa                         ITA
Judge C: Dr   D. Schüle                         GER
Judge M: Mrs F. Verbeek                       NED
Judge B: Mr   L. Törnblad                     DEN

STARTINGORDER

NR TIME CNR HORSE RIDER EUR
1 19h30 1 VICTORY SALUTE
Gelding\Bay\1996\\
Brett PARBERY (AUS)
2 19h40 3 APOLLO VAN HET VIJVERHOF – BWP
Gelding\Bay\2000\Welt Hit II x Ritmeister\
Jeroen DEVROE (BEL)
3 19h50 13 RANDON – PHBA
Gelding\Bay\1997\Czuwaj x Famino\
Michal RAPCEWICZ (POL)
4 20h00 2 COINTREAU 10 – OLDBG
Stallion\DarkBay\1996\Canaster 1 x Figaro\
Peter GMOSER (AUT)
5 20h10 4 SAMBA – LUS
Stallion\\1999\Inca\
Luiza ALMEIDA (BRA)
6 20h20 12 EKWADOR – PHBA
Stallion\Grey\2000\Heraldik xx x Corofino holst\
Katarzyna MILCZAREK (POL)
7 20h30 15 FAVOURIT – RHEIN
Gelding\Chestnut\1999\Fidermark x Worldchamp\
Tinne VILHELMSON-SILFVEN (SWE)
8 21h00 7 TRIVIANT-UNICEF – KWPN
Gelding\Bay\2000\Olivi x Saluut\
Matthias Alexander RATH (GER)
9 21h10 5 DIGBY – DWB
Gelding\DarkBay\1997\Donnerhall x Sandro\
Nathalie zu SAYN-WITTGENSTEIN (DEN)
10 21h20 6 LE BO – HANN
Gelding\Chestnut\1993\Lauries Crusador xx x Eisenherz I\
Carola KOPPELMANN (GER)
11 21h30 8 WARUM NICHT FRH – HANN
Gelding\Chestnut\1996\Weltmeyer x Wenzel I\
Isabell WERTH (GER)
12 21h40 11 HUNTER DOUGLAS SUNRISE – HANN
Mare\DarkBay\1994\Singular Joter x Werther\
Imke SCHELLEKENS-BARTELS (NED)
13 21h50 10 MOORLANDS TOTILAS – KWPN
Stallion\Black\2000\Gribaldi x Glendale\
Edward GAL (NED)
14 22h00 14 WATERMILL SCANDIC H.B.C – KWPN
Stallion\Chestnut\1999\Solos carex DVH x Amiral ZW.P.S.\
Patrik KITTEL (SWE)
15 22h10 9 JERICH PARZIVAL – KWPN
Gelding\Chestnut\1997\Jazz x Ulft\
Adelinde CORNELISSEN (NED)